fbpx

Kas lemia saulės elektrinės efektyvumą ir kaip rasti geriausią sprendimą?

Kartais įsirengti saulės elektrinę gali būti ne taip paprasta, jei objektas, kuriame norima įrengti elektrinę, apribotas skirtingų veiksnių: per maža įvado galia, neefektyvia stogo kryptimi ir t.t. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kokie apribojimai atsiranda norint įsirengti saulės elektrinę, ir ką daryti, jei turimi apribojimai neleidžia pasiekti norimo rezultato.

1. Stogo kryptis ir nuolydis

Svarbiausias veiksnys, lemiantis, kaip efektyviai Jūsų saulės jėgainė gebės panaudoti saulės šviesos energiją, yra stogo kryptis. Kaip žinia, palankiausia kryptis yra pietūs, o mažiausiai palanki – šiaurė. Ne mažiau svarbu ir tai, kokiu kampu bus įrengta Jūsų saulės elektrinė. Atsižvelgiant į geografinę padėtį, efektyviausias saulės jėgainės pasvirimo kampas Lietuvoje siekia apie 35 laipsnius, jei saulės jėgainė nukreipta į pietus. Žemiau pateiktame grafike galite susipažinti su saulės elektrinės efektyvumu, atsižvelgiant į saulės elektrinės kryptį ir pasvirimo kampą.

Esant mažiau palankiai stogo krypčiai, rekomenduojame įsigyti galingesnę saulės elektrinę. Saulės elektrinė, nukreipta į rytus ir vakarus, turėtų būti apie 10-20% galingesnė, nei elektrinė, nukreipta į pietus, jog būtų pasiektas norimas rezultatas. Jei Jūsų stogo kryptis yra šiaurė, tačiau pasvirimo kampas nedidelis (apie 10-20 laipsnių), šią problemą yra galimybė išspręsti įrengiant saulės elektrinę ant specialių konstrukcijų, pakreipiant saulės modulius į pietų pusę. Vis dėlto, jei jūsų stogo kryptis yra šiaurė, o pasvirimo kampas didelis, jėgainę pasiektų itin mažai tiesioginės saulės šviesos ir potencialas liktų neišnaudotas. Tokiu atveju vertėtų svarstyti alternatyvas – saulės elektrinė ant žemės arba saulės parkai.

2. Stogo plotas ir tvirtumas

Prieš įrengiant saulės elektrinę Jūsų pasirinktas rangovas turėtų įvertinti, ar norimos galios jėgainė tilps ant stogo. Bendra formulė preliminariam įsivertinimui ~6 kv. m. ploto 1 kW ant šlaitinio stogo ar ant žemės, ir 8-10 kv. m. ploto 1 kW ant plokščio stogo. Žinoma, kiekvienas atvejis individualus, todėl tiksliai apskaičiuoti saulės elektrinės padėtį ant stogo galima tik atvykus apžiūrėti objektą gyvai, arba nuotoliniu būdu pasitelkiant profesionalias programas. Pasitaiko atvejų, kai, taikant apibendrintą formulę ir neįvertinus objekto, rangovas pateikia išvadą, jog norimo dydžio saulės elektrinė ant stogo netilps, ir pateikia pasiūlymą mažesnio galingumo saulės elektrinei. Tai dažniausiai nebūna tikslu, todėl rekomenduojame pasitikėti tik tomis išvadomis, kurios pateiktos po individualaus stogo įvertinimo. 

Taip pat svarbu įsitikinti, ar stogo konstrukcijos pritaikytos atlaikyti papildomą svorį. Papildomas svoris ant nuožulnaus stogo nebus didelis, todėl dėl apkrovos jaudintis neturėtumėte, tačiau bendras saulės elektrinės svoris ant plokščio stogo, dėl tvirtinimo konstrukcijos ypatumų, gali siekti apie 50 kg/m² ir daugiau.

3. Pasirinkta įranga

Saulės modulių pasirinkimas yra labai platus. Svarbu atkreipti dėmesį į siūlomų modulių charakteriskas. Pavyzdžiui, kuo skiriasi dvipusiai ir vienpusiai moduliai? Esminis skirtumas, jog jei vienpusių modulių nugarinė dalis padengta nepermatoma plėvele, tai dvipusių – stiklu, todėl tokie moduliai geba generuoti papildomą energiją iš nuo paviršiaus atspindėtos šviesos. Visgi, tam kad dvipusiai moduliai galėtų generuoti papildomą energiją, būtinos dvi salygos – kuo šviesesnis pagrindo paviršius, esantis po saulės elektrine, ir, svarbiausia, pakankamas atstumas nuo pagrindo iki saulės modulio paviršiaus, nes pati plokštė saulės šviesos nepraleidžia, reikalinga erdvė šviesai patekti iš apačios. Taigi, dvipusiai saulės moduliai yra privalomas pasirinkimas statant antžeminę saulės elektrinę, nes papildoma generacija gali siekti net iki 10%. Saulės modulio efektyvumas, gamybos degradacija, temperatūros koeficientas, gamintojo garantija bei atsparumas ekstremaliomis aplinkos sąlygomi taip pat yra svarbios savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį renkantis įrangą saulės elektrinei.

4. Aplinkos veiksniai

Kiekvienas stogas turi tam tikrų apribojimų: saulės elektrinės įrengimui gali trukdyti įprasti stogo elementai – stogo briaunos, ventiliacijos angos, kaminas – taip pat aplinkiniai objektai – medžiai, šalia esantys pastatai ar namo sienos – gali mesti šešėlį. Dažniausiai problema dėl šešėlių kyla tik ryte arba vakare, kai saulės padėtis yra žema. Optimaliausias problemos sprendimas – saulės elektrinės išdėstymas vengiant šešėlių, tačiau jei tokios galimybės nėra, naudojami optimizatoriai, kurie mažina šešėlių įtaką saulės elektrinės efektyvumui. Jums niekuo rūpintis nereikia, rangovas, atlikęs objekto apžiūrą, įvertins įrengimo galimybes Jūsų norimo dydžio saulės elektrinei, supažindins Jus su stogo apribojimais, jei tokių yra, ir parinks optimaliausią sprendimą.

5. Leistina generuoti galia

Prieš statant saulės elektrinę, būtina gauti ESO leidimą įsirengti norimos galios saulės elektrinę. Jei Jūsų įvadas vienfazis, galia negali viršyti 3,6 kW. Jei Jūsų įvadas trifazis – Jūsų maksimali leistina generuoti galia (kitais žodžiais, Jūsų saulės elektrinės galia) negali būti didesnė, nei įvado galia. Tačiau pasitaiko atvejų, kai ESO leidžiama generuoti galia yra per maža Jūsų poreikiams patenkinti, o įvado galios didinimo kaina tampa neproporcingai didelė. Šiuo atveju Jūs vistiek galite įsirengti norimos galios saulės elektrinę, apribojant elektros atidavimą į skirstomąjį tinklą, kad jis neviršytų leistinos generuoti galios. Sprendimų yra ne vienas, kurių dėka Jūs vistiek galite pasiekti iš dalies ar visiškai Jūsų lūkesčius atitinkantį rezultatą.

6. Pasirinktas rangovas

Saulės elektrinės efektyvumas priklauso ir nuo to, kaip greitai ir noriai rangovas reaguoja į garantinius iškvietimus, padeda išspręsti inverterio pranešimus ir t.t. Pasirinkus rangovą, kuris negali arba nespėja suteikti tinkamo techninio aptarnavimo, gali nukentėti Jūsų saulės elektrinės efektyvumas ir brangus laikas. Žalias vatas deklaruoja atsakingą požiūrį į klientą – jokių nepagrįstų delsimų, atidėliojimų, ir visada atviras susitelkimas į kylančius klausimus bei susirūpinimus. Susisiekime ->

Pateikite jus dominančių prekių užklausą ir mes jumis susisieksime artimiausiu metu! Taip pat galite susisiekti telefonu +37064736621 arba el. paštu info@zaliasvatas.lt

Kodėl verta prekes įsigyti pas mus?

Žemos kainos garantija

Užtikriname vienas geriausių produktų kainų rinkoje!

Nemokama pagalba visais klausimais

Konsultuojame jums rūpimais klausimais prieš ir po įsigijimo!